۶ نکته برای یادگیری سریع و کارآمد

6 نکته برای یادگیری بهتر و سریع تر

تکنیک های یادگیری از مهمترین مهارت هایی هستند که در زندگی شخصی و حرفه ای به آن ها نیاز خواهید داشت. بنابراین هر چه زودتر شروع به آموختن کنید بیشتر آن ها را تمرین و استفاده خواهید کرد و در نتیجه موفق تر خواهید بود. اگرچه نمی توان همه ی نکات یادگیری را در یک نوشته جا داد، در اینجا ۶ تا از نکات مهم یادگیری کارآمد را مرور خواهیم کرد.

 

  1. نکات پایه ای را در نظر داشته باشید

بدون پایه ای درست و محکم نمی توانید عادت ها و مهارت های جدیدی در خود ایجاد کنید. برای خود هدف تعیین کنید و بدانید که می خواهید به کجا برسید. بدانید که برای رسیدن به هدف خود به چه چیزهایی نیاز دارید و چه مراحلی را باید طی کنید. کارهای کوچکی که به نظم دادن کارهایتان منجر می شود انجام دهید. سعی کنید میز خود را تمیز و مرتب نگه دارید، کتاب های خود را مرتب بچینید. این کارها اگرچه کلیشه ای و معمولی به حساب می آیند، باعث می شود تا انگیزه و انرژی برای یادگیری داشته باشید. تغذیه مناسب و ورزش منظم، از آنجا که بدن را سرزنده می کند، در یادگیری تاثیر غیر قابل چشم پوشی دارد.

 

  1. تند خوانی را بیاموزید

احتمالا هر روز مطالب زیادی را چه روی سیستم رایانه و چه روی کاغذ می خوانید، اما اگر مقدار مطالب از سرعت خواندن شما بیشتر باشد یا زمان کافی نداشته باشید، ممکن است خیلی از کارهایتان نیمه کاره باقی بماند. بنابراین سعی کنید مهارت تند خوانی را بیاموزید تا به کارآمدترین شیوه ممکن خواندن هایتان را انجام  دهید. تند خوانی تنها سریع خواندن نیست بلکه خواندن کارآمد است. بعضی از متون را باید کامل بخوانید، بعضی دیگر فقط نکات مهمشان ضروری است و برخی را به اصطلاح باید روزنامه خوان کرد.

 

  1. فکر و کارتان را روی کاغذ انجام دهید

این کار باعث می شود تا افکار از ذهنتان خارج شود و روی کاغذ منتقل گردد. بدین ترتیب فکرتان برای افکار جدیدتر آزاد می شود و نکات و ایده های مهمی را که به ذهنتان  می رسد از دست نخواهید داد. برای مطالعه سعی کنید از مطلب خلاصه برداری کنید و نقشه های ذهنی (mind maps) بکشید تا علاوه بر درک مطلب آن را ببینید.

 

  1. مطالب را به هم ارتباط دهید و یا ارتباطشان را کشف کنید

در نظر داشته باشید که هر چیز جدیدی را که یاد می گیرید به یادگیری های قبلی ربط دهید. بدین ترتیب بهتر می توانید بین مطالب ارتباط برقرار کنید. دانش کلی درباره ی مطلب را نیز فراموش نکنید چرا که بهتر می توانید جزئیات را درک کنید.

 

  1. روش یادگیری خود را بدانید

روش یادگیری خود را کشف کنید و از آن استفاده کنید. روش های مختلف یادگیری شامل بصری (visual) شنیداری (auditory) یادگیری با لمس و حرکت (kinesthetic/tactile) و … است. اگرچه اشخاص ترکیبی از این روش ها را استفاده می کنند اما ممکن است یکی از آن ها برای شخص خاصی بهتر جواب دهد. با جست و جوی ساده ای در اینترنت می توانید در باره این روش ها اطلاعات کاملی به دست آورید.

 

  1. به ذهن خود اجازه ی یادگیری مطالب جدید را بدهید

حدود یادگیری خود را بدانید. همه مطالب را یک جا انباشته نکنید تا یکجا وارد ذهنتان کنید. بهترین زمان روز برای یادگیریتان را بدانید. ممکن است برخی صبح ها بهتر مطالب جدید را متوجه شوند پس یادگیری مطالب جدید را به صبح واگذار می کنند تا کارآمدی مطالعشان بیشتر شود. دانش کلی که در نکته اول بدان اشاره شد نیز نقش مهمی در فهم مطالب جدید ایفا می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *