استراتژی های موثر تدریس: شش کلید برای داشتن کلاسی فوق العاده

استراتژی های تدریس

چه چیز باعث می شود که مدرس، تاثیر گذار باشد؟

این لیست خاص از خصوصیات در یک کتاب بوده که در آمریکا مشهور است. نام این کتاب «یادگیری تدریس در آموزش عالی» است به قلم پال رمسدن. وی در مورد این که چه چیزی باعث تاثیر گذاری تدریس می شود، می نویسد: در مورد خصوصیات تدریس در دانشگاه ها زیاد می دانیم. این موضوع بدون شک موضوعی پیچیده است، چرا که هیچ راهی برای پیدا کردن «بهترین روش» وجود ندارد. اما فهم ما از طبیعت آن هم وسیع است هم عمیق. رمسدن این دانش ضروری را به شش اصل تقسیم می کند، که این تقسیم بندی به خاطر ارتباطش با تجربیات دانشجویان منحصر به فرد است.

 

۱-علاقه و توضیح- زمانی که به چیزی علاقه مند می شویم، چه موضوعی تحصیلی باشد و چه سرگرمی، از سخت کار کردن روی آن می بریم و این گونه احساس می کنیم که می توانیم به گونه ای از آن استفاده کرده و دنیای پیرامونمان را درک نماییم. آموزگاران علاوه بر نیاز به بیان ارتباط محتوا، باید توضیحاتی ارائه نمایند که دانشجویان را قادر می سازد تا مواد آموزشی را متوجه شوند. در این مورد، معلمان باید بدانند که دانشجویان چه چیزی را متوجه می شوند و سپس میان آنچه قبلا می دانند و آنچه جدید است ارتباط برقرار کنند.

 

۲-توجه و احترام به دانشجویان و یادگیری آنها- رمزدن با بیان آفتی در تدریس شروع می کند و در مورد آن جدی صحبت می کند: در اکثر مواقع تدریس افتضاح در آموزش عالی با عدم وجود علاقه و اشتیاق نسبت به دانشجویان و یادگیری آن ها مشخص می شود. این مسئله باعث می شود تا داستان قدیمی سخت تر جلوه دادن موضوع مورد تدریس به وجود آید. ممکن است حتی برخی از این کار لذت ببرند. افرادی که بد تدریس می کنند این گونه هستند. تدریس خوب، سخت نشان دادن موضوع تدریس و ترساندن دانشجویان نیست، بلکه خیرخواهی و فروتنی است. مدرس خوب سعی دارد به دانشجویان نشان دهد که می توان بر موضوع مورد نظر مسلط شد. او دانشجویان را تشویق می کند تا خودشان آزمایش کنند و به موفقیت برسند.

 

۳-آزمون مناسب و بازخورد- این اصل شامل استفاده از تکنیک های آزمودن و اجازه دادن به دانشجویان برای نشان دادن تسلط بر مطالب به شیوه های مختلف است. این اصل از روش های آزمودن که دانشجویان را تشویق به حفظ کردن و بازگویی دوری می کند و قدرت بازخورد برای تشویق به تلاش بیشتر به یادگیری را در نظر می گیرد.

 

۴-اهداف واضح و چالش های فکری- معلمان تاثیرگذار استانداردهای بالایی را برای دانشجویانشان وضع می کنند. همچنین اهداف واضحی را بیان می نمایند. دانشجویان باید از ابتدا بدانند چه چیزی را می آموزند و از آنچه می دانند چه استفاده ای می کنند.

 

۵-استقلال، کنترل و مشغله دائم- تدریس خوب حس کنترل و علاقه دانشجویان نسبت به موضوع را تقویت می کند. مدرسان خوب تمرین های یادگیری مناسب سطح فهم دانشجو ایجاد می نمایند. همچنین منحصر به فرد بودن هر آموزنده را در نظر می گیرند و از وسوسه ی تحمیل استانداردهای تولید انبوه که تمامی آموزندگان را به یک چشم می بیند دوری می جویند. باید در نظر داشت که دانشجویانی که تعلیم با حس کنترل بر مطالب را تجربه کرده اند، نه تنها بهتر یاد گرفته اند، بلکه از یادگیری بیشتر لذت برده اند.

 

۶-یاد گرفتن از دانشجویان- تدریس موثر، اثرش را روی دانشجویان سرسری بگیرد. تدریس موثر رابطه ی بین تدریس و یادگیری را مشکل، نامعین و نسبی می بیند. تدریس خوب نسبت به تغییر انعطاف پذیر است. تدریس خوب شامل تلاش مداوم برای یافتن اثرات تدریس بر یادگیری و ایجاد تغییر در تدریس بر اساس داده های جمع آوری شده است.

 

منبع: Ramsden, P. (1992). Learning to Teach in Higher Education. New York: Routledge. – See more at: http://www.facultyfocus.com/articles/effective-teaching-strategies/effective-teaching-strategies-six-keys-to-classroom-excellence/×

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *